2015 Program

//2015 Program
2015 Program2018-05-02T07:23:25+00:00

Times are approximate only, depending on the number of riders competing and finish times

Friday – Main Arena

8:00am Walk Course

8:30am Start
4:00pm Finish

Block Entry: $350 per combination
One Division per horse

CD : John Vallance
Judge: Audrey Cameron (NZ)
Judge: Michael Archer
Penciller: Sue West (Tag)
Penciller: Maureen Masters
Marshall: Jane Frankum

150/

Saturday – Main Arena

7:30am Walk Course

8:00am Start
5:00pm Finish

CD : John Vallance
Judge: Audrey Cameron (NZ)
Judge: Michael Archer
Penciller: Maureen Masters
Marshall: Jane Frankum

150/

Sunday – Main Arena

7:00am Walk Course

7:30am Start
4:00pm Finish
4:00pm Presentation

CD : John Vallance
Judge: Audrey Cameron (NZ)
Judge: Michael Archer
Penciller: Sue West (Tag)
Penciller: Maureen Masters
Marshall: Jane Frankum

150/

Friday – Arena 2

8:00am Walk Course

8:30am Start
4:00pm Finish

Block Entry: $200 YH $100
One Division per horse

CD : Brad Longhurst
Judge: Kevin Taranto
Penciller: Donni Longhurst (JJD)
Penciller: Janelle Davey
Marshall: Jules Bendall

165/

Saturday – Arena 2

7:30am Walk Course

8:00am Start
5:00pm Finish

CD : Brad Longhurst
Judge: Kevin Taranto
Penciller: Donni Longhurst (JJD)
Marshall: Jules Bendall

165/

Sunday – Arena 2

7:00am Walk Course

7:30am Start
2:00pm Finish

CD : Brad Longhurst
Judge: Kevin Taranto
Penciller: Donni Longhurst (JJD)
Marshall: Jules Bendall

165/

Friday – Arena 3

8:30am Walk Course

9:00am Start
4:00pm Finish

Block Entry: $100 (1 x Fri,Sat,Sun)
Max 2 heights per combination

CD : Mark Atkins
Judge: Tim Dansey
Penciller: Di Dansey
Marshall: Liz Koob

Saturday – Arena 3

8.30 Walk Course

9:00am Start
4:00pm Finish

CD : Mark Atkins
Judge: Tim Dansey
Penciller: Di Dansey
Marshall: Sue Coonan

Sunday – Arena 3

8:00am Walk Course

8:30am Start
2:00pm Finish

CD : Mark Atkins
Judge: Tim Dansey
Penciller: Di Dansey
Marshall: Sue Coonan

Please hover mouse over timetable to see the Riders details

Friday Saturday Sunday
7:30 AM
Main Arena
Bronze Final
7:30 AM
1.35m Art 273 2.2 3.3.1 4.3
Main ArenaPM: $5,000
8:00 AM
Main Arena
Bronze Winning Round
8:00 AM
1.30m
Main ArenaPM: $2,500
8:30 AM
Main Arena
Gold/Silver/Bronze 1.35 Warm Up
8:30 AM
1.35m Super 2 Phase
Main ArenaPM: $500 45
9:00 AM
9:30 AM
10:00 AM
10:30 AM
11:00 AM
11:30 AM
Main Arena
Gold/Silver/Bronze 1.45 Warm Up
11:30 AM
1.35m Super 2 Phase
Main ArenaPM: $500
Main Arena
FE I2* Silver Final
11:30 AM
1.45m Art 273 2.2 3.3.1 4.3
Main Arena PM: $10,000
12:00 PM
Main Arena
FEI 2* Silver Winning Round
12:00 PM
Main Arena1.40m PM: $5,000
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
Main Arena
Gold/Silver/Bronze 1.25 Warm Up
2:00 PM
1.25m Super 2 Phase
Main ArenaPM: $500
2:30 PM
Main Arena
FEI 2*W Gold Grand Prix
2:30 PM
Art 273 2.2 3.3.1 4.3
Main ArenaPM: $30,000
3:00 PM
Main Arena
FEI 2* Gold Winning Round
3:00 PM
1.50m
Main ArenaPM: $15,000
3:30 PM
4:00 PM
Friday Saturday Sunday
7:30 AM
Arena 2
Amateur Final
7:30 AM
1.20m AM5
Arena 2PM: $1000 each class
8:00 AM
Arena 2
6 Year Old Class
8:00 AM
15 AM7
Arena 2PM: $600
8:30 AM
Arena 2
7 Year Old Class 15
8:30 AM
Arena 2PM: $400
Arena 2
Junior Class
8:30 AM
Arena 2 PM: $750
9:00 AM
Arena 2
Young Rider Warm Up
9:00 AM
Arena 2PM: $250 35
9:30 AM
10:00 AM
Arena 2
Young Rider Final
10:00 AM
1.30m AM5
Arena 2PM: $1000 each class
10:30 AM
11:00 AM
Arena 2
6 Year Old Class 15
11:00 AM
Arena 2 PM: $400
Arena 2
7 Year Old Class
11:00 AM
15 AM7
Arena 2 PM: $600
11:30 AM
Arena 2
Junior Warm Up
11:30 AM
Arena 2PM: $250
Arena 2
Young Rider Class
11:30 AM
Arena 2PM: $750
12:00 PM
Arena 2
Junior Final
12:00 PM
1.25m AM5
Arena 2PM: $1000 each class
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
Arena 2
5 Year Old Class 20
1:30 PM
Arena 2PM: $400
2:00 PM
Arena 2
Amateur Warm Up
2:00 PM
Arena 2PM: $250
Arena 2
5 Year Old Class
2:00 PM
20 AM7
Arena 2PM: $600
2:30 PM
3:00 PM
Arena 2
Amateur Class
3:00 PM
Arena 2PM: $750
3:30 PM
4:00 PM
Friday Saturday Sunday
8:30 AM
Arena 3
85cm - Super 2 Phase
8:30 AM
Arena 3A) Over 21 B) Under 21
9:00 AM
Arena 3
80cm - Super 2 Phase
9:00 AM
Arena 3A) Over 21 B) Under 21
Arena 3
80cm - Super 2 Phase
9:00 AM
Arena 3A) Over 21 B) Under 21
9:30 AM
10:00 AM
Arena 3
95cm - S2 Phase
10:00 AM
Arena 3A) Over 21 B) Under 21
10:30 AM
11:00 AM
Arena 3
90cm - S2 Phase
11:00 AM
Arena 3A) Over 21 B) Under 21
Arena 3
90cm - S2 Phase
11:00 AM
Arena 3A) Over 21 B) Under 21
11:30 AM
Arena 3
1.05m - Super 2 Phase
11:30 AM
Arena 3A) Over 21 B) Under 21
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
Arena 3
1.00m - Super 2 Phase
1:00 PM
Arena 3A) Over 21 B) Under 21
Arena 3
1.00m - Super 2 Phase
1:00 PM
Arena 3A) Over 21 B) Under 21
Arena 3
1.15m - S2 Phase
1:00 PM
Arena 3A) Over 21 B) Under 21
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
Arena 3
1.10m - S2 Phase
3:00 PM
Arena 3A) Over 21 B) Under 21
Arena 3
1.10m - S2 Phase
3:00 PM
Arena 3A) Over 21 B) Under 21
No events available!

Program

friday16th

saturday17th

sunday18th